EPS-45S-7.5
EPS-45S-7.5
Mean Well USA Inc.
RFQ
EPS-45S-7.5
Manufacturer Part#
EPS-45S-7.5
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC/DC CONVERTER 7.5V 41W
More Detail
Open Frame AC DC Converter 1 Output 7.5V 5.4A 8...
In Stock:
25
Can ship immediately
Datasheet:
EPS-45S-7.5 Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
41W
Approvals:
CB, CE, cURus, TUV
Minimum Load Required:
No
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 0.94" H (76.2mm x 50.8mm x 24.0mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
85%
Voltage - Isolation:
3kV
Applications:
ITE (Commercial)
Series:
EPS-45S
Current - Output (Max):
5.4A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
7.5V
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC