HEP-480-48A
HEP-480-48A
Mean Well USA Inc.
RFQ
HEP-480-48A
Manufacturer Part#
HEP-480-48A
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC/DC CONVERTER 48V 480W
More Detail
Enclosed AC DC Converter 1 Output 48V 10A 90 ~ ...
In Stock:
9
Can ship immediately
Datasheet:
HEP-480-48A Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
480W
Approvals:
CB, CE, cURus
Minimum Load Required:
Yes
Size / Dimension:
10.31" L x 4.92" W x 1.72" H (262.0mm x 125.0mm x 43.8mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Operating Temperature:
-55°C ~ 65°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Voltage - Isolation:
3.75kV
Applications:
ITE (Commercial)
Series:
HEP-480
Current - Output (Max):
10A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Input:
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC