• Manufacturer Part# IRGS14C40LPBF
  • Product CategoryDiscrete Semiconductor Products
  • Short DescriptionIGBT 430V 20A 125W D2PAK
  • More DetailIGBT 430V 20A 125W Surface Mount D2PAK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
  • Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
In Stock: 346
Can ship immediately
Technical Details
  • Switching Energy:--
  • Base Part Number:IRGS14C40LPBF
  • Supplier Device Package:D2PAK
  • Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)
  • Test Condition:--
  • Td (on/off) @ 25°C:900ns/6µs
  • Gate Charge:27nC
  • Input Type:Logic
  • Series:--
  • Power - Max:125W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.75V @ 5V, 14A
  • Current - Collector (Ic) (Max):20A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):430V