RPS-120-27-C
RPS-120-27-C
Mean Well USA Inc.
RFQ
RPS-120-27-C
Manufacturer Part#
RPS-120-27-C
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC/DC CONVERTER 27V 85W
More Detail
Enclosed AC DC Converter 1 Output 27V 3.15A 80 ...
In Stock:
1000
Can ship immediately
Datasheet:
RPS-120-27-C Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
85W (122W Forced Air)
Approvals:
CB, CE, cURus, TUV
Minimum Load Required:
Size / Dimension:
4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 39.9mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Adjustable Output
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Voltage - Isolation:
4kV
Applications:
Medical
Series:
RPS-120
Current - Output (Max):
3.15A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
27V
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC