RPS-400-12-TF
RPS-400-12-TF
Mean Well USA Inc.
RFQ
RPS-400-12-TF
Manufacturer Part#
RPS-400-12-TF
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
More Detail
Enclosed AC DC Converter 1 Output 12V 20.8A 80 ...
In Stock:
23
Can ship immediately
Datasheet:
RPS-400-12-TF Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
250W (400W Forced Air)
Approvals:
CB, CE, cURus, TUV
Minimum Load Required:
Size / Dimension:
5.11" L x 3.39" W x 2.62" H (129.8mm x 86.1mm x 66.5mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
91.5%
Voltage - Isolation:
4kV
Applications:
Medical
Series:
RPS-400
Current - Output (Max):
20.8A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC