SA2-7200-CBB-STD
SA2-7200-CBB-STD
Bourns Inc.
RFQ
SA2-7200-CBB-STD
Manufacturer Part#
SA2-7200-CBB-STD
Product Category
Circuit Protection
Short Description
GDT 7200V 20% 5KA THROUGH HOLE
More Detail
Gas Discharge Tube 7200V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole T...
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
1 (Unlimited)
In Stock:
1000
Can ship immediately
Datasheet:
SA2-7200-CBB-STD Datasheet
Technical Details
Series:
SA2
Packaging:
Bulk
Part Status:
Active
Voltage - DC Spark Over (Nom):
7200V
Impulse Discharge Current (8/20µs):
5000A (5kA)
Tolerance:
±20%