SDR-480P-48
SDR-480P-48 Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Mean Well USA Inc.
RFQ
SDR-480P-48
Manufacturer Part#
SDR-480P-48
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC/DC CONVERTER 48V 480W
More Detail
Enclosed AC DC Converter 1 Output 48V 10A 90 ~ ...
In Stock:
23
Can ship immediately
Datasheet:
SDR-480P-48 Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
480W
Approvals:
CB, CE, cULus, TUV
Minimum Load Required:
No
Size / Dimension:
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
Mounting Type:
DIN Rail
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
94%
Voltage - Isolation:
3kV
Applications:
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Series:
SDR-480P
Current - Output (Max):
10A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC