VMS-200-48
VMS-200-48 Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
CUI Inc.
RFQ
VMS-200-48
Manufacturer Part#
VMS-200-48
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC-DC, 200 W, 48 VDC, SINGLE OUT
More Detail
Open Frame AC DC Converter 1 Output 48V 4.17A 9...
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
In Stock:
60
Can ship immediately
Datasheet:
VMS-200-48 Datasheet
Technical Details
Current - Output (Max):
4.17A
Approvals:
CE, cURus, FCC, TUV
Minimum Load Required:
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.48" H (101.6mm x 50.8mm x 37.6mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Universal Input
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:
93%
Voltage - Isolation:
4kV
Applications:
Medical
Power (Watts):
200W
Series:
VMS-200
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC