VMS-300A-24-CNF
VMS-300A-24-CNF
CUI Inc.
RFQ
VMS-300A-24-CNF
Manufacturer Part#
VMS-300A-24-CNF
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC-DC, 300 W, 24 VDC, SINGLE OUT
More Detail
Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 90 ...
In Stock:
1000
Can ship immediately
Datasheet:
VMS-300A-24-CNF Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
200W (300W Forced Air)
Approvals:
CE, cURus, TUV
Minimum Load Required:
Size / Dimension:
5.35" L x 3.46" W x 1.59" H (136.0mm x 88.0mm x 40.4mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:
93.5%
Voltage - Isolation:
4kV
Applications:
Medical
Series:
VMS-300A
Current - Output (Max):
12.5A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC