VOF-300-48-CNF
VOF-300-48-CNF
CUI Inc.
RFQ
VOF-300-48-CNF
Manufacturer Part#
VOF-300-48-CNF
Product Category
Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
Short Description
AC-DC, 300 W, 48 VDC, SINGLE OUT
More Detail
Enclosed AC DC Converter 1 Output 48V 6.25A 90 ...
In Stock:
1000
Can ship immediately
Datasheet:
VOF-300-48-CNF Datasheet
Technical Details
Power (Watts):
200W (300W Forced Air)
Approvals:
CE, cURus, TUV
Minimum Load Required:
Size / Dimension:
5.35" L x 3.46" W x 1.59" H (136.0mm x 88.0mm x 40.4mm)
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:
94%
Voltage - Isolation:
3kV
Applications:
ITE (Commercial)
Series:
VOF-300
Current - Output (Max):
6.25A
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC